Zima, pošmourno, venku hnusně, ideální čas rozbít sjíždění Netflixu četbou knih. Odjakživa miluju knihy. Přečtu za měsíc minimálně jednu novou a mám doma za ta léta už slušnou sbírku. Nerada se stěhuju už jen proto, že po přesunutí celé mé knihovny se cítím jak po fyzickém tréninku profesionálních vojáků. Je těžké vybrat TOP 5 mých nejoblíbenějších knih – z cca 300 mých pokladů mi každá z nich něco dala, ovlivnila mě, inspirovala, či poučila, ale pojďme to zkusit – jestli také rádi čtete, tady je můj výběr pěti nejzásadnějších, které doporučuji přečíst.
Zločin a trest – Dostojevskij a jeho klasika. Chudý student Raskolnikov, který zabije starou lichvářku a její sestru (tu už sice neplánovaně, ale přesto zabije) a jeho vnitřní boj, kdy si morálně omlouvá spáchaný zločin, zároveň se utápí v těžkých depresích za to, co způsobil. Téma, které platí napříč všemi dobami a stoletími – že za každý zločin následuje trest a že i zlo páchané ve jménu dobra je zlo, které se vždy otočí proti svému původci – mě posunulo na cestu, po které jdu celým životem – přeneseně “co dáváš, to se ti vrací”. U každého rozhodnutí nebo váhání, jak se zachovat a zda je to správné, jsem si představila 2 možné důsledky…a věřím tomu, že každé mé dosavadní rozhodnutí bylo v danou chvíli správné.
Tančím tak rychle, jak dokážu – psychologické drama je autobiografií americké spisovatelky Barbary Gordon, která popisuje, jak skoro ze dne na den můžete z úspěšné kariéry scénáristky a režisérky skončit v psychiatrické léčebně. Velmi otevřená zpověď autorky psaná v 70.letech o bolestech, které mohou postihnout každého z nás i dnes, o partnerském patologickém vztahu, kdy nevidíte reálně člověka, po jehož boku žijete a neuvědomujete si, jak zásadní je pro život zdravý partnerský vztah, může otevřít oči mnoha ženám, které přes růžové brýle nevidí pravé vlastnosti partnera a samy sobě lžou. Dobrý manipulátor může i z chytré ženy udělat blázna a od první facky dost často není daleko k… Doporučuju každé ženě.
Himmlerova kuchařka – autor Franz Olivier Giesbert. Paměti stoleté dámy, majitelky vyhlášené marseilleské restaurace, která prožila a přežila všechny války a hrůzy 20.století. Silný příběh vyprávěný s humorem a vtipem, který popisuje strasti i radosti ženy, která několikrát spadla na to nejhorší dno, ale nevzdala to, vždy se odrazila a neztratila chuť do života. Pro mě osobně potvrzení toho, že je důležité vidět sklenici vždy spíše poloplnou než poloprázdnou a brát každou překážku spíše jako výzvu, než důvod otočit se a vzdát to.
Khaled Hosseini a jeho kniha Lovec draků, pro kterou mu byl inspirací jeho vlastní život. Dojemný příběh z afghánské reality, kterou zažívají běžní obyvatelé těchto zemí, o čem my nemáme zdaleka tušení. Po dlouhé době mi kniha vehnala slzy do očí…realistický popis velké krutosti i lásky, velmi silný příběh. Povinně přečíst a už vám nikdy váš problém nebude připadat jako “problém”.
Ana závěr moje absolutní “bestofka” – kniha pro všechny, kteří chtějí “chápat”. Ayn Rayndová a Atlasova vzpoura. Jeden chytrý člověk mi kdysi řekl, že je to nejdůležitější kniha po bibli. Já si skoro troufám tvrdit, že je důležitější než bible. Více než 1.000 stran – jasně, masakr, ale věřte mi, stojí to za to! Co se stane, když tvůrčí mozky – byznysmeni, vědci, vynálezci atd. – kteří udržují svět v chodu, začnou stávkovat, resp. jsou k tomu hloupými a závistivými lidmi donuceni? Co se stane ve světě, kde rozum prohrál? Jaké to je, když vám někdo neustále háže klacky pod nohy ve vlastním přesvědčení, že tak koná pro vaše dobro?
Dost trefné na dnešní dobu, kdy všichni sedíme doma, co myslíte?
Kniha, která dá podle mě nejvíc podnikatelům, lidem, kteří se živí sami, lidem, kteří si jdou za svými sny a chtějí něčeho dosáhnout, ale může inspirovat a motivovat všechny. Pro mě byla zásadní a je nesmrtelnou knihou forever. Mrzí mě jen to, že jsem ji nenapsala já. :)))
Tak hezké počtení a pište pod článek, jaké knihy máte rádi vy, co vás inspiruje, či jste některé z těchto četli. A za tipy na vaše oblíbené knihy budu taky moc ráda.
Linda knihomolka